Copyright 2021 © APPLiA
Etykiety energetyczne to narzędzie stworzone przez Unię Europejską do promowania urządzeń najbardziej przyjaznych dla środowiska. Są one rozpoznawane przez 93% konsumentów w Unii.
Pierwsze naklejki wprowadzano dla chłodnictwa w latach 90., gdy w sprzedaży dominowała klasa energetyczna E. Dzięki innowacyjności branży AGD sprzęt trafiał do coraz lepszych klas, a gdy skala się skończyła, dodano kolejne ponad najwyższą klasę A, czyli A+, A++, A+++. W celu zapewnienia miejsca na dalszy postęp technologiczny Unia Europejska zdecydowała o likwidacji plusów i powrocie do pierwotnej skali od A do G.
Wdrożenie zmian przypadło na rok 2021, ale nie dotyczyło wszystkich grup produktowych objętych etykietowaniem.
Nowe reguły zapewniają lepszą czytelność etykiet dla konsumentów (eliminując plusy na etykiecie) oraz zapewniają innowacyjność i miejsce dla jeszcze bardziej wydajnych produktów w przyszłości.
Zmiany:
Najpierw upiecz przysmak wymagający wyższej temperatury
Jest sobotni wieczór i Twoi przyjaciele przychodzą do Ciebie na kolację. Gulasz wołowy jest gotowy do pieczenia w piekarniku w temperaturze 200°C, podczas gdy szarlotka wymaga szybszego pieczenia w temperaturze 170°C. Niech gulasz wołowy będzie pierwszy!
Piekarnik będzie już dobrze nagrzany, co skróci czas pieczenia i w ten sposób zużyje mniej energii.
Trzymaj piekarnik zamknięty podczas pieczenia
Wiemy, że trudno jest oprzeć się pokusie sprawdzenia czy ciasto piecze się w piekarniku. Zapach już wdziera się do pokoju i naprawdę nie możesz się doczekać, aby zjeść kawałek. Jest jednak coś, o czym powinieneś wiedzieć.
Za każdym razem, gdy otwierasz drzwiczki, piekarnik traci ciepło i potrzebuje więcej energii, aby ponownie osiągnąć swoją temperaturę.
Warto pamiętać, że korzystanie z metalowych naczyń pozwala oszczędzać energię.
Gdy nie jest to konieczne, nie należy wstępnie nagrzewać piekarnika przed rozpoczęciem pieczenia.
Rozmrażaj mrożonki w lodówce
Wiemy, że kuszące może być wrzucenie czegoś z zamrażarki prosto do piekarnika. Te hamburgery rybne, na które naprawdę masz ochotę lub ten deser, który oglądasz na Netflixie. To jednak podwoi czas gotowania i wymaga więcej energii.
Pamiętaj, aby rozmrażać jedzenie przez noc. Skróci to czas gotowania o połowę, zmniejszając zużycie energii zarówno w lodówce, jak i piekarniku, jednocześnie obniżając koszty.
Podgrzewanie powinno być wyjątkiem, a nie regułą
Rozgrzewaj piekarnik tylko wtedy, gdy jest to określone w przepisie lub w instrukcji obsługi.
Dowiedz się również, ile czasu zajmuje nagrzanie piekarnika, aby być gotowym do rozpoczęcia gotowania, gdy tylko osiągnie on odpowiednią temperaturę.
Korzystaj z opcji gotowania ze wspomaganiem wentylatora (termoobieg)
Jeśli Twój piekarnik na to pozwala, wybieraj korzystanie z opcji gotowania ze wspomaganiem wentylatora. Pozwala to ustawić piekarnik na niższą temperaturę w porównaniu do opcji gotowania statycznego.
Wyłącz piekarnik 10 minut przed końcem czasu gotowania
W przypadku dłuższych cykli pieczenia można wyłączyć piekarnik 10 minut przed końcem czasu pieczenia i wykorzystać ciepło resztkowe do dokończenia pieczenia.
Zawsze używaj właściwego ustawienia temperatury
Po długim dniu pracy lub sesji na siłowni, chcesz po prostu wyprostować głowę na talerzu. Możesz ulec pokusie, aby uruchomić piekarnik na maksymalną temperaturę, mając nadzieję, że posiłek będzie gotowy jak najszybciej.
Powinieneś wiedzieć, że wyższe ustawienia temperatury powodują większe straty energii i grożą rozgotowaniem potrawy. Upewnij się, że zawsze postępujesz zgodnie ze wskazaniami temperatury zalecanymi w przepisie, aby oszczędzać energię i cieszyć się doskonale ugotowanym daniem.
Dzięki zastosowaniu termosondy piekarnik wyłączy się automatycznie po uzyskaniu odpowiedniego rezultatu, bez niepotrzebnego przeciągania pieczenia (zbędne zużycie energii) i przesuszania potrawy.
Dbaj o swój piekarnik
Konserwacja piekarnika pomoże usprawnić proces pieczenia. Zwracaj uwagę, aby uszczelka drzwi była czysta i prawidłowo umieszczona
Nie płucz naczyń przed włożeniem ich do zmywarki
Podczas mycia wstępnego lub ręcznego płukania brudnych naczyń niepotrzebnie zużywamy dodatkową wodę i energię. Aby maksymalnie wykorzystać cykl zmywania, zeskrob resztki jedzenia z naczyń i wyrzuć je do kosza przed włożeniem ich do zmywarki. I tak, nadal będą lśniące i czyste!
…Jeśli nadal nie jesteś w pełni przekonany i nie możesz się oprzeć płukaniu zastawy stołowej, oto rada babci w sam raz dla Ciebie: użyj wrzącej wody z makaronu, aby je opłukać, przed umieszczeniem ich w zmywarce.
Preferowanie zmywarki zamiast mycia ręcznego
Twoja babcia może nie chcieć tego słuchać i zgadzamy się, że nigdy nie należy sprzeciwiać się babciom. Ale tym razem, obiecujemy – będziesz chciał zrobić wyjątek!
Według badań przeprowadzonych przez organizację członkowską APPLiA, korzystanie ze zmywarki zużywa 10 razy mniej wody niż ręczne mycie zastawy stołowej. Jest to korzystne dla środowiska i Twojego portfela!
Używaj zmywarki tylko przy pełnym załadunku
Nie ma nic prostszego niż wrzucenie kubka do kawy, talerzy, naczyń i garnków do zmywarki przed wyjściem do pracy i pozwolenie jej na wykonanie pracy.
Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoją zmywarkę, poczekaj, aż będziesz mieć pełny załadunek, zanim ją włączysz. Pomoże to zaoszczędzić wodę, energię i detergent.
Korzystaj z programu Eko lub Krótkiego
Talerze mogą zostać jeszcze jeden dzień, nikomu nie powiemy!
Aby uzyskać najlepsze efekty zmywania (a tym samym nie ponawiać zmywania):
Dbaj o swoją zmywarkę
Podobnie jak w przypadku pralek, zmywarkom również należy się trochę miłości.
Ważne jest, aby czyścić filtr tak często, jak wskazano w instrukcji obsługi. Jeśli filtr nie jest czysty, naczynia będą gorzej zmywane.
Zalecamy również uruchomienie cyklu czyszczenia zgodnie z instrukcją obsługi i przestrzeganie wskazówek wyświetlanych na panelu sterowania. Warto co jakiś czas przemyć elementy myjące, takie jak łopaty dyszę itd. Odkładający się osad może wpływać na efektywność mycia.
Nowe etykiety nadal dostarczają informacji o cechach niezwiązanych z energią, takich jak wydajność cyklu prania, pojemność, zużycie wody lub klasa emisji hałasu. Same piktogramy zostały zaprojektowane tak, aby były bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla konsumentów.
Zużycie energii nie jest podawane już tylko w skali rocznej. W zależności od grupy może ono dotyczyć konsumpcji prądu podczas standardowych 100 cykli prania, czy zmywania lub w trakcie godziny oglądania telewizji.
W związku ze zmianą metodologii niektóre parametry tego samego modelu na starej i nowej etykiecie mogą się nieznacznie różnić, np. mieć różne zużycie energii lub nawet nieco różną pojemność komór urządzenia.
Każda z nowych etykiet opatrzona jest kodem QR, który po zeskanowaniu przekieruje do dedykowanej strony internetowej z informacjami konsumenckimi dla danego modelu. W tym miejscu są dostępne także automatycznie generowane elektroniczne etykiety oraz elektroniczne karty produktu.
Od 2019 roku wszystkie modele urządzeń objęte przepisami o etykietach energetycznych, nowymi lub starymi (czyli np. także piekarniki, okapy, klimatyzatory lub urządzenia grzewcze) są rejestrowane w unijnej bazie produktów z etykietami, tzw. EPREL. Każdy model ma swoją stronę internetową z informacjami dla użytkowników. Każdy producent lub importer sam generuje linki do takiej strony internetowej i umieszcza je na nowych etykietach w kodzie QR. Sprzęt ze starymi etykietami, czyli bez kodu QR można wyszukać z poziomu samej bazy.
Nie wszystkie patelnie są takie same
Upewnij się, że używasz patelni wykonanych z materiałów przewodzących ciepło.
Na przykład stalowe lub emaliowane żeliwne patelnie i garnki nagrzewają się szybciej i zużywają mniej energii niż naczynia szklane i ceramiczne.
Krój jedzenie na małe kawałki
Krojenie żywności na mniejsze kawałki przed gotowaniem może zaoszczędzić energię, ponieważ może ona gotować się szybciej.
Wyśrodkuj naczynie na płycie grzewczej
Wybierz strefę gotowania dopasowaną do rozmiaru naczynia.
Nie ma potrzeby używania dużej kuchenki, jeśli używasz małej patelni do naleśników!
Przykryj rondle odpowiednimi pokrywkami
Gotowanie pod przykryciem pozwala zaoszczędzić do 25% energii!
Upewnij się, że zawsze używasz odpowiedniego rozmiaru pokrywki, aby zoptymalizować zużycie energii i zmaksymalizować wyniki gotowania.
Podnoś pokrywki tak rzadko, jak to możliwe
Podczas podnoszenia pokrywki ucieka dużo energii. Patelnie ze szklanymi pokrywkami pomagają nadzorować gotowanie bez konieczności podnoszenia pokrywki.
Używaj naczyń kuchennych odpowiednich do ilości jedzenia
Duże naczynia kuchenne zawierające niewielką ilość jedzenia wymagają więcej energii do podgrzania.
Wybierz małą patelnię do przygotowania tostów francuskich w sobotę i zostaw większą patelnię babci na niedzielny obiad!
Gotuj z małą ilością wody
Im więcej wody znajduje się w naczyniu, tym więcej energii potrzeba do jego podgrzania.
Używanie tylko potrzebnej ilości może zaoszczędzić do 20% energii. Czy ktoś powiedział makaron?
Wyłącz płytę grzejną na 5-10 minut przed końcem gotowania
Jeśli chodzi o makaron, istnieje cały świat do odkrycia i każdy uważa, że ma najlepszy przepis, aby go dobrze przyrządzić.
Choć wybór najsmaczniejszej carbonary pozostawiamy Tobie, oto mały trik, który pozwoli Ci cieszyć się posiłkiem przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii.
Jeśli używasz płyty grzewczej, po włożeniu makaronu do wrzącej wody przykryj garnek pokrywką i zmniejsz moc. Następnie wyłącz ją nieco wcześniej niż zalecany czas gotowania makaronu. Ciepło resztkowe dokończy proces gotowania, pozwalając zaoszczędzić energię.
Nie zdejmuj pokrywki podczas tego procesu, ponieważ garnek zbyt szybko straci ciepło i makaron nie będzie gotowy. Odcedź jak zwykle i ciesz się smakiem.
Należy pamiętać, że ciepło resztkowe można również wykorzystać w kilku innych przepisach, nie tylko do gotowania makaronu!
Dostosuj poziom mocy do potrzeb danego procesu gotowania/przepisu
Nie ma potrzeby przegrzewania posiłku lub gotowania makaronu lub ryżu na największym poziomie mocy – wystarczy delikatne gotowanie.
Wiele razy używamy poziomów mocy, które są w rzeczywistości wyższe niż moc, której potrzebujemy do przepisu, więc marnujemy energię.
Nie zostawiaj otwartych drzwi lodówki
Jest 16:00 i szukasz przekąski na obiad. Przeszukiwanie lodówki może zająć trochę czasu, ale ile energii zużywasz, trzymając otwarte drzwi?
Pozostawienie otwartych drzwi lodówki powoduje wzrost temperatury wewnętrznej, co wpływa na jakość przechowywanej w niej żywności i wymaga dodatkowej energii, aby schłodzić ją z powrotem do idealnej temperatury po zamknięciu. Kompresor musi pracować ciężej, aby chłodzić lodówkę, co oznacza wyższe rachunki za prąd.
Staraj się utrzymywać lodówkę w pełni zapełnioną
Po otwarciu drzwi pustej lodówki zimne powietrze wypłynie i zostanie zastąpione powietrzem o temperaturze pokojowej. Zamiast tego w pełnej lodówce przedmioty będą lepiej przechowywać zimno, a tylko otaczające je powietrze zostanie utracone.
Po zamknięciu drzwi lodówka musi schłodzić nowe, cieplejsze powietrze do ustawionej temperatury. Do schłodzenia większej ilości powietrza w pustej lodówce potrzeba więcej energii niż do schłodzenia powietrza w pełnej lodówce.
Unikaj wkładania gorącego jedzenia do lodówki
Gotowanie większych posiłków i przygotowywanie wielu porcji do szybkiego spożycia w ciągu tygodnia to naprawdę sztuczka oszczędzająca czas. Na przykład, podczas przygotowywania dużej ilości gorącej zupy, terminowe przechowywanie jej w lodówce jest powszechną praktyką, aby uniknąć tworzenia potencjalnie szkodliwych bakterii. Jednak umieszczanie gorącego lub nawet ciepłego jedzenia w lodówce budzi szereg obaw.
Włożenie do lodówki gorącej porcji świeżo ugotowanej zupy podniesie ogólną temperaturę wewnątrz, wpływając na inne produkty. Oznacza to, że lodówka będzie musiała pracować znacznie ciężej, aby się schłodzić, zużywając więcej energii.
Zderzenie temperatur może również powodować kondensację, co może grozić zamarznięciem dowolnego przedmiotu w lodówce dotykającego ścianek, a nawet wytworzeniem wilgoci.
W związku z tym pamiętaj, aby poczekać, aż żywność osiągnie temperaturę otoczenia, aby przechowywać ją w lodówce.
Dbaj o swoją lodówkę i zamrażarkę
Jeśli nie masz lodówki i zamrażarki z funkcją no-frost, ważne jest, aby od czasu do czasu je rozmrażać. To strefa bez rzeźb lodowych!
Rozmrażanie lodówki i zamrażarki nie tylko znacznie ułatwi otwieranie szuflad i wyjmowanie żywności, ale także sprawi, że urządzenia będą działać tak wydajnie, jak to możliwe, oszczędzając nieco na rachunkach za prąd.
Temperatura jest kluczowa
Po zakupie świeżego mięsa i warzyw na targu, chcesz upewnić się, że przechowujesz je we właściwy sposób na grilla, którego zaplanowałeś na sobotę. Ustawienie odpowiedniej temperatury lodówki i zamrażarki jest tutaj kluczowe.
Na przykład mięso i ryby mogą ulec zepsuciu, jeśli będą przechowywane w wyższej temperaturze, podczas gdy owoce i warzywa mogą zamarznąć i stać się niejadalne, jeśli temperatura spadnie zbyt nisko.
Aby prawidłowo przechowywać żywność, nie ma potrzeby ustawiania lodówki na temperaturę niższą niż +4°C w komorze na świeżą żywność i -18°C w komorze zamrażarki. Temperatura będzie odpowiednia do przechowywania produktów spożywczych!
Zapewnij dobrą wentylację
Bez odpowiedniej wentylacji urządzenie chłodzące nie może działać ani chłodzić wnętrza w prawidłowy sposób. Słaba wentylacja pogorszy wydajność i efektywność urządzenia oraz może spowodować większe zużycie energii.
Podczas instalacji nowej lodówki upewnij się, że jest ona umieszczona w sposób umożliwiający prawidłowy przepływ powietrza, nie zasłaniając otworów wentylacyjnych ani kratek.
Nie instaluj lodówki przy kaloryferze
Zużycie energii zależy od wielu różnych czynników, w tym od warunków instalacji i temperatury otoczenia.
Ciepła temperatura otoczenia może zwiększyć zużycie energii. Różnica temperatur między komorą a pomieszczeniem pozwala na przenikanie ciepła do urządzenia, wpływając jednocześnie na temperaturę skraplania, zmniejszając w ten sposób ogólną wydajność układu chłodniczego.
Dlatego nie należy instalować urządzenia w bezpośrednim świetle słonecznym lub obok pieca, grzejnika lub podobnego źródła ciepła.
Pranie w niższych temperaturach
Pranie w niższych temperaturach oszczędza energię. Korzystaj z programów oszczędzania energii dostępnych w pralce.
Mimo że programy te działają dłużej, w rzeczywistości zużywają mniej energii i wody.
Pierz tylko pełny wsad
Jeśli przez długi czas byłeś fanem małych ładunków prania, Twoja perspektywa ulegnie drastycznej zmianie.
Chociaż zużycie wody i energii jest dostosowane do wielkości wsadu, pralka będzie działać najbardziej wydajnie, gdy jest w pełni załadowana.
Preferowanie programu ECO w pralce
Tryby prania to połączenie wysokości temperatury, ilości czasu i wody.
Tryb ECO wymaga mniejszej ilości wody i niższej temperatury niż większość ustawień. Zazwyczaj jednak uzyskanie tego samego poziomu czyszczenia trwa dłużej.
Dzieje się tak, ponieważ podgrzewanie wody zużywa najwięcej energii.
Dłuższe zmywanie oznacza, że woda nie musi być tak gorąca. Tak więc nadal oszczędzasz energię, nawet jeśli nie oszczędzasz czasu. I nie będziesz rozczarowany efektami prania.
Pranie poza godzinami szczytu
Złotą zasadą jest unikanie godzin szczytu na pranie. Mogą się one jednak znacznie różnić w zależności od kraju i pory roku.
Średnio szacuje się, że zimowe godziny szczytu przypadają na wczesny poranek, między 7 a 9 rano, kiedy ludzie włączamy ogrzewanie, aby ogrzać swoje domy, oraz po południu, między 16 a 20, kiedy wracamy do domu z pracy.
Aby uzyskać więcej informacji w tym zakresie, możesz skontaktować się z dostawcą energii, żeby dowiedzieć się, kiedy jest najdogodniej prać.
Dbaj o swoją pralkę
Podobnie jak każde inne urządzenie pomagające nam w codziennych zadaniach, pralki również potrzebują trochę miłości!
Konserwacja pralki pomoże zapewnić jej dłuższą i zdrowszą żywotność. Warto więc zanotować sobie ten fakt.
Nie przeładowuj ani nie doładowuj bębna
Podobnie jak w przypadku pralki, umieszczenie odpowiedniej ilości prania w suszarce bębnowej jest kluczem do uzyskania najlepszych rezultatów.
Przeładowanie jej powyżej pojemności znamionowej grozi pogorszeniem wydajności suszenia, a nawet uszkodzeniem urządzenia. Z kolei niedoładowanie spowoduje wykorzystanie pełnej mocy pełnego programu do wysuszenia tylko kilku rzeczy.
W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.
Wybierz program z rozwagą
Wybierz program, który najdokładniej pasuje do suszonego ładunku, aby uniknąć zbyt suchych ubrań lub wilgotnego stosu, który trzeba ponownie obrócić.
Używaj okapu na niższych prędkościach
Co może być lepszego od zapachu świeżo upieczonego ciasta wypełniającego dom aromatem lub soczystej kolacji witającej gości? Nic, zgadzamy się. Ale gotowanie wytwarza również dym i wilgoć. I tu do gry wkraczają okapy kuchenne!
Jeśli kochasz gotować, z pewnością będziesz wielkim fanem okapów kuchennych. Wykonują one wspaniałą pracę, eliminując nieprzyjemne zapachy i zapewniając niezbędną wentylację w kuchni. Aby zmaksymalizować efektywność energetyczną, preferuj używanie niższych prędkości i utrzymuj filtry w czystości, aby uzyskać najwyższą wydajność.
Pozwoli to zaoszczędzić trochę pieniędzy na energii elektrycznej, a także przedłużyć żywotność okapu.
Sprawdzanie i wymiana filtra powietrza
Należy regularnie sprawdzać filtry powietrza, aby utrzymać świeży przepływ powietrza w domu.
Pozwala to nie tylko utrzymać wydajność klimatyzatora w ryzach, ale także obniżyć rachunki za energię elektryczną.
Unikaj gwałtownych zmian temperatury
Aby zwiększyć wydajność klimatyzatora, należy utrzymywać stałą temperaturę i unikać drastycznych zmian temperatury.
Włączenie trybu chłodzenia na pełną moc w lecie lub trybu ogrzewania w zimie może być bardzo skuteczne w osiąganiu pożądanej temperatury, ale nie jest zbyt wydajne ze względu na wyższe koszty energii.
Upewnij się, że klimatyzator ma odpowiedni rozmiar
Klimatyzator, który jest zbyt mały lub zbyt duży dla danego pomieszczenia, będzie bardzo nieefektywny.
Niezbędne jest zakupienie klimatyzatora o odpowiednim rozmiarze, ponieważ zbyt mały będzie musiał pracować dłużej i z pełną mocą. Zbyt duży klimatyzator będzie zużywał więcej energii niż to konieczne i spowoduje wyższe rachunki.
Regularne usuwanie kurzu z grzejników
Podczas rutynowego cotygodniowego czyszczenia grzejnikom nie poświęca się tyle uwagi, co innym częściom domu.
Utrzymanie grzejnika w dobrym stanie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, zmaksymalizuje moc cieplną systemu, zwiększając poziom efektywności energetycznej.
Zamykaj rolety i zasłony na noc we wszystkich pomieszczeniach
Okiennice zapobiegają ucieczce ciepła przez okna, które wraz z dachem domu są miejscem, przez które ucieka najwięcej ciepła.
Całkowicie zamknięte żaluzje lub zasłony tworzą dodatkową barierę między pomieszczeniem a oknem, w którym są zamontowane, co zapewnia izolację w nocy.
Nie umieszczaj mebli ani przedmiotów przed grzejnikami
Nigdy nie należy ustawiać mebli bezpośrednio przed grzejnikiem.
Zasłanianie grzejnika uniemożliwia swobodne rozprowadzanie ciepła w całym pomieszczeniu i może z czasem spowodować uszkodzenie ciała z powodu bliskiej ekspozycji na ciepło.
Gdy jesteś poza domem, obniż ustawioną temperaturę
Wyjeżdżasz z domu na urlop? Po co więc zostawiać ogrzewanie włączone na full, gdy nikogo nie ma w domu?
Obniżenie temperatury na termostacie pozwoli systemowi działać na ekonomicznym poziomie, utrzymując ciepło w domu, ale nie zużywając zbyt dużo energii.
Dostosuj temperaturę grzejników w zależności od zajętości i użytkowania
Teraz, gdy często pracujesz z domu, częściej korzystasz z wolnego pokoju niż z salonu?
Aby oszczędzać energię, możesz dostosować temperaturę grzejników w każdym pomieszczeniu w zależności od tego, jak często jest ono używane.
Jeśli w domu znajdują się pomieszczenia, z których nie korzystasz regularnie, możesz wyłączyć grzejnik i zamknąć drzwi.
Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz
Prostym i łatwym sposobem na uniknięcie przegotowania wody w czajnikach jest gotowanie tylko odpowiedniej ilości wody, której zamierzasz użyć.
Tak więc, jeśli w mroźny zimowy wieczór chcesz przygotować filiżankę herbaty, po prostu napełnij filiżankę wodą i wlej ją do czajnika. W ten sposób zagotujesz tylko odpowiednią ilość wody, zużywając tylko tyle energii, ile potrzebujesz.
Zakręcaj kran
Proste wybory mogą pomóc zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. Ile razy zdarzyło Ci się zostawić włączony kran podczas mycia zębów? Nie ma co ukrywać, każdemu z nas zdarza się to przynajmniej raz… w tygodniu.
Warto jednak pamiętać o tym następnym razem. Zakręcanie kranu może zaoszczędzić nawet 30 litrów wody dziennie!
Maksymalne wykorzystanie czasu suszenia
Zużycie energii przez suszarkę do włosów zależy przede wszystkim od modelu.
Nieogrzane powietrze może zużywać zaledwie 70 watów mocy, podczas gdy suszarka do włosów na wysokiej temperaturze zużywa około 1500 watów.
Aby zoptymalizować zużycie energii elektrycznej, spróbuj użyć wyższej mocy, skracając w ten sposób czas suszenia lub skup się na niższej mocy.
Używaj wieszaków do suszenia ubrań na powietrzu
Jeśli nie posiadasz suszarki bębnowej ze specjalnym programem wstępnego prasowania, rozwieś mokre ubrania i wysusz je na powietrzu. To zdecydowanie zmniejszy zagniecenia, znacznie ułatwiając proces prasowania.
Ponadto po wyschnięciu należy złożyć ubrania zamiast wrzucać je do kosza, aby uniknąć dodatkowych zagnieceń.
Zorganizuj prasowanie
Wyznacz jeden dzień w tygodniu na prasowanie. Posortuj wszystkie ubrania według rodzajów tkanin i zacznij prasować stos, który wymaga najniższej temperatury (syntetyki), postępując stopniowo, aż dojdziesz do najtrudniejszych do prasowania tkanin (pościel). Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas i wysiłek, ale także pomoże zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.
Zmiany:
Zmiany:
Zmiany:
Zmiany:
Zmiany:
Zmiany:
Nowe unijne przepisy przywracają znaną sprzed prawie 20-stu lat skalę efektywności energetycznej bez tzw. plusów, czyli od A do G. Pozwala to na większą czytelność etykiety dla konsumentów.
Likwidacja plusów na etykiecie oznacza przeskalowanie. W efekcie modele w najwyższej klasie A+++ trafiły do klasy C lub innej, a te z klasy A+ nawet do klasy G. Nie ma jednak jednej reguły określającej zmianę liter wyniku takiego przeskalowania. Klasy A i B zarezerwowano dla całkowicie nowych, jeszcze bardziej oszczędnych modeli. Producenci nieustannie pracują nad rozwojem technologii co oznacza, że na rynku mogą pojawiać się nowoczesne produkty także w tych najwyższych klasach. Jednak w niektórych grupach może w ogóle nie być sprzętu z literką B lub A.
Urządzenia wyposażone w najnowocześniejsze technologie mogą znajdować się w klasach oznaczonych na żółto, pomarańczowo lub czerwono, a nie tylko w klasach z kolorem zielonym jak to miało miejsce na starych etykietach.
WARUNKOWA SPRZEDAŻ BEZ NOWEJ ETYKIETY
Komisja Europejska przewidziała drobne wyjątki od wspomnianych obowiązków.
Sprzedaż na odległość lub przez Internet:
Materiały marketingowe:
Jakakolwiek reklama wizualna konkretnego produktu zawierająca nową klasę efektywności energetycznej nie może zostać upubliczniona przed datą 1 marca 2021 r.
Katalogi mogą być przygotowywane, ale nie mogą być rozpowszechniane przed tymi datami. To samo dotyczy reklam w Internecie.
Kolejny etap przeskalowania dotyczy samych sprzedawców. Ich obowiązkiem będzie zamiana starych etykiet na te nowe na ekspozycjach sklepowych oraz w sprzedaży internetowej począwszy od 1 marca 2021 r. Będą mieli na to maksymalnie 14 dni roboczych. Dlatego istotne będzie, aby zatroszczyli się oni o nowe etykiety otrzymywane ze sprzętem.
Po tym terminie, czyli od 19 marca praktycznie zakazane będzie eksponowanie starych etykiet na urządzeniach ze wspomnianych grup produktowych. Jednocześnie niedozwolone będzie pokazywanie przy sprzedaży nowych etykiet przed datą 1 marca 2021 r.
Sprzedawcy muszą jedynie eksponować nową etykietę w sklepach i Internecie. Żadna modyfikacja zawartości opakowania nie jest wymagana dla jednostek znajdujących się już w magazynie detalisty (dlatego etykiety w paczkach przechowywanych produktów nie muszą być wymieniane).
Uwaga:
4 MIESIĘCZNY OKRES PRZEJŚCIOWY
Od 1 listopada 2020 roku producenci lub importerzy, czyli tzw. dostawcy w grupach AGD: lodówek, zamrażarek, chłodziarek do wina, zmywarek, pralek oraz pralkosuszarek powinni dołączać do urządzeń wprowadzanych na rynek po dwie etykiety.
Sprzęt trafiający do dystrybucji będzie obowiąz- kowo zawierał obecną etykietę oraz tą nową, zgodną z wymogami rozporządzeń delegowa- nych Komisji Europejskiej opublikowanych w Unijnym Dzienniku Ustaw z 5 grudnia 2019 r. Poza AGD zmiany obejmują także komercyjne chłodziarki z funkcją sprzedaży bezpośredniej , oświetlenie wraz z osprzętem oraz wyświetlacze, w tym TV i monitory. Okres przejściowy będzie trwał 4 miesiące, czyli do końca lutego 2021 r. Jest to pierwszy etap procesu przeskalowania etykiet. Oczywiście nową etykietę można dołą- czać znacznie wcześniej, a co niektórzy gracze na rynku zaczęli to robić od wiosny 2020 roku. W ślad za drugą naklejką idzie wymóg ponownej rejestracji modelu w bazie dla urządzeń z etykie- tą energetyczną, EPREL oraz sporządzanie nowej karty produktu.
Uwaga:
W produktach objętych nowymi etykietami wprowadzono równolegle „siostrzane” przepisy unijne z zakresu minimalnych wymogów środowiskowych w projektowaniu urządzeń, czyli tzw. ekoprojekt.
Unijne rozporządzenia wydawane są osobno dla każdej z kategorii produktowej i wprowadzają nową generację wymogów ekoprojektu. Pierwsza generacja ekoprojektu kilka lat temu wycofała z produkcji urządzenia w klasie A sprawiając, że klasa A+ została najmniej wydajną na rynku (np. w lodówkach, pralkach, zmywarkach). Druga generacja ekoprojektu wprowadza jeszcze bardziej wymagające parametry minimalnego zużycia energii (np. częściowo wycofuje klasę A+ od roku 2024 ), wprowadza nowe wymogi informacyjne. W nowych środkach dotyczących ekoprojektu po raz pierwszy wprowadzono wymogi dotyczące możliwości naprawy i recyklingu urządzeń, potocznie nazwanymi tzw. prawem do naprawy.
Nowe wymogi ekoprojektu wejdą w życie 2021 r. oraz 2024 r.
EPREL, Europejska baza danych produktów podlegających pod etykietowanie energetyczne jest internetową bazą danych służącą do rejestracji produktów. Zarządza nią Komisję Europejską. Baza danych składa się z trzech części.
Pierwsza część dedykowana jest producentom i zawiera narzędzie do rejestracji modeli, gdzie wpisywane są dwa rodzaje informacji: publiczne oraz poufne, dotyczące badań urządzeń.
Część druga jest przeznaczona dla organów nadzoru rynku i daje im dostęp do informacji poufnych, które wprowadzają do niej producenci i importerzy.
Ostatnia część jest dostępna dla konsumentów. Znajdują się tam wybrane dane o produktach.
Baza EPREL ma wspierać instytucje nadzoru rynku w szybkim wyłapywaniu produktów, które nie spełniają wymogów prawa unijnego. Użyteczną funkcją jest także możliwość połączenia bazy z aplikacjami, które w przyszłości pozwolą konsumentom na łatwe porównywanie urządzeń.
Wszystkie produkty muszą zostać zarejestrowane w bazie EPREL, zanim będą mogły być sprzedawane na rynku europejskim.